info@masoudhosseini.com درخواست مشاوره: 900 7232 919 (98+)

تعریف حسابدار و حسابداری
تعریف حسابدار و حسابداری

سید مسعود حسینی ۵:۵۰ ق.ظ

برای اینکه با مفهوم حسابداری به خوبی آشنا شوید، ابتدا فرض کنید با قرض و قوله سرمایه اندکی فراهم کردید که با اجاره یک مغازه، در صنف فروش لوازم خانگی کسب و کار خود را شروع کردین. بعد از گذشت یکماه قطعا نیاز به جمع آوری و تجزیه و تحلیل یکسری اطلاعات برای ادامه و حیات کسب و کار خود خواهید داشت.

 

این اطلاعات میتواند در قالب پاسخ دهی چندین سوال باشد به عنوان مثال:

  • درآمد و فروش ماه جاری شما چه میزان بوده است؟
  • هزینه های ماه جاری شما چه میزان بوده است؟
  • چه میزان فروش شما در ماه جاری به مشتریان بصورت نسیه بوده است؟
  • چه میزان خرید شما در ماه جاری از فروشندگان بصورت نسیه بوده است؟
  • سرمایه و دارایی شما درحال حاضر چه میزان است؟
  • وجه نقد موجود در صندوق و یا حساب بانکی شما درحال حاضر چه میزان است؟
  • و ..

پاسخ دهی به سوالات فوق نیازمند یک چارچوب مشخص است که اطلاعات را در طول دوره(هفتگی، ماهانه، سالانه) جمع آوری، ثبت و طبقه بندی کند و در پایان، در قالب یک گزارش که پاسخگوی سوالات مدیران کسب و کار است، ارائه شود. به این چارچوب و فرآیند مشخص، “حسابداری” و به شخصی که عهده دار این وظیفه است، “حسابدار” گفته میشود. البته میتوان حسابداری را فن ترجمه و حسابدار را مترجم نیز دانست، زیرا اتفاقات و رویدادهای یک واحد تجاری را در قالب یک چارچوب مشخص به زبانی ترجمه میکند که تمام استفاده کنندگان خارجی از جمله بانک ها، واحد های دولتی، سرمایه گذاران و .. میتوانند از اطلاعات و گزارش های آن استفاده نمایند.

 

منظور از اطلاعاتی که یک حسابدار در طول دوره جمع آوری می کند، چه اطلاعاتی است؟

بطور خلاصه منظور از اطلاعات، رویدادهای مالی هستند که در طول فعالیت یک شرکت و یا واحد تجاری رخ می دهد و یا به زبان ساده تر، اتفاقاتی که یک سوی آن به رد و بدل کردن پول ختم شود، گفته می شود.

به منظور درک بهتر شما عزیزان از تعریف حسابدار و حسابداری، در ادامه یک ویدیو با همین عنوان تهیه گردیده است که از شما دعوت می شود تماشا کنید: